Εκπαιδευτική επίσκεψη στην Αρχαία Μεσσήνη πραγματοποίησαν 57 μαθητές/τριες του σχολείου μας από 17 έως 19 Απριλίου 2024, στο πλαίσιο του 11ου Διεθνούς Νεανικού Φεστιβάλ Αρχαίου Δράματος και της 6ης Πανελλήνιας Διημερίδας αθλοΠΑΙΔΕΙΑΣ- Κλασικού αθλητισμού.  Συγκεκριμένα:

Στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αρχαίου Δράματος, οι μαθητές/τριες μας παρακολούθησαν την παράσταση της τραγωδίας «ΙΩΝ» του Ευριπίδη από το 11ο ΓΕΛ Περιστερίου, ενώ οι μαθητές/τριες του Ομίλου Αρχαίου Δράματος του σχολείου μας παρουσίασαν ένα δεκάλεπτο δρώμενο της τραγωδίας «Ελένη» του Ευριπίδη. Επιπλέον, συμμετείχαν σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα που αφορούσε την αναπαράσταση αρχαίας πομπής και ξεναγήθηκαν στον αρχαιολογικό χώρο από το 6ο Γυμνάσιο Καλαμάτας.

Στο πλαίσιο της 6ης Πανελλήνιας Διημερίδας αθλοΠΑΙΔΕΙΑΣ- Κλασικού αθλητισμού, οι μαθητές/τριες μας αγωνίστηκαν μαζί με μαθητές/τριες από άλλα σχολεία σε δρομικά (1 στάδιο, 2 στάδια), ριπτικά (ρίψη λίθου, ακόντιο) και αλτικά (μήκος άνευ φόρας) αγωνίσματα στα πρότυπα των αγώνων της αρχαιότητας, κερδίζοντας έξι διακρίσεις, στις τρεις πρώτες θέσεις.

Η εκπαιδευτική επίσκεψη πλαισιώθηκε από περιήγηση στην πόλη της Καλαμάτας και επίσκεψη στην Πύλο, όπου η ομάδα μας συμμετείχε σε πεζοπορία στον όρμο του Ναυαρίνου και ξεναγήθηκε στο Μυκηναϊκό ανάκτορο του Νέστορα, στο Νεόκαστρο και στο Μουσείο Ενάλιων Αρχαιοτήτων.

Την εκπαιδευτική επίσκεψη συνόδεψαν οι εκπαιδευτικοί Κ. Νταλαχάνη, Σ. Μποντού, Ε. Λαλιώτου, Θ. Τριαντοπούλου.

Φωτογραφικά στιγμιότυπα: